Ostatnie pożegnanie

W dniu wczorajszym odbyło się ostatnie pożegnanie zmarłego 25 stycznia b.r. w Nieznanowicach Dr Ryszarda Toczyłowskiego – legendy włoszczowskiej weterynarii. Miał 84 lata.

Piękną notkę o Doktorze Ryszardzie i jego rodzinie zamieszczony został na łamach strony Gminy Włoszczowa oraz Włoszczowskim Echu.

Dr Ryszard Toczyłowski urodził się w 4 stycznia 1932 w Wilnie. Rodzina Toczyłowskich wraz z transportem repatriantów trafiła do Kętrzyna. Ojciec zmarłego był korepetytorem córek siostry Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dr Ryszard Toczyłowski dobrze zapisał się w pamięci mieszkańców naszej gminy.

Mama lekarza Aniela Toczyłowska z domu Czaplejewska ( Czaplijewska ), córka Józefa i Felicji z Piotrowskich, urodziła sie 18 marca 1908 roku w majątku Aleksandryszki na Wileńszczyżnie. Kiedy była w szkole podstawowej ojciec sprzedał majątek i przeniósł sie z rodziną do Wilna, gdzie założył hurtownię, w której po ukończeniu szkoły pracowała również Aniela. W Wilnie poznała swojego przyszłego męża Edwarda Toczyłowskiego, wówczas studenta Uniwersytetu Wileńskiego im. Stefana Batorego. Aniela i Edward wzięli ślub 14 pażdziernika 1930 roku w Wilnie. Tam też w styczniu 1932 r. urodził się ich pierworodny syn Ryszard Piotr Toczyłowski, a po nim w 1933 roku drugi syn Krzysztof Toczyłowski i córka Maria Danuta Toczyłowska w 1938 roku. Po wybuchu II Wojny światowej Aniela wraz z mężem i dziećmi przenieśli się  do majątku Bednary koło Wilna, gdzie przebywali do lutego 1946 r. Wtedy to rodzina otrzymała kartę ewakuacyjną (przesiedlenia) na teren Polski. W kwietniu 1946 r Aniela i Edward Toczyłowscy przyjechali wraz z transportem repatriantow do miejscowości Kętrzyn (dawna poniemiecka nazwa Rastenborg) na Warmi i Mazurach. Aniela Toczyłowska zmarła 21 czerwca 1988 roku i została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Kętrzynie.

Ojciec dr Toczyłowskiego był  znanym pedagogogiem, cenionym nauczycielem  chemii, fizyki i matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Kętrzynie.

Edward Toczyłowski urodził się 4 stycznia 1909 roku w folwarku Komaryszki, w  powiecie wileńsko-trockim, gminie Korwie. Rodzicami byli Piotr Toczyłowski i Katarzyna z Bolcewiczów Toczyłowska. Fundatorem kościoła w Korwiu był podkomorzy Józef Toczyłowski, ówczesnym dziedzic dworu korwieńskiego. On to dokumentem z 1790 roku dnia 18 października ufundował budowę nowej drewnianej świątyni przy dworze. Niestety budowla spłonęła, a w tym miejscu w Korwiu stoi kościół murowany. Z rodu wywodził się biskup pomocniczy wileński Piotr Aleksander Toczyłowski. W okresie międzywojennym dwór korwieński stał się własnością rodziny polskiej Strumiłłów (z niej pochodził Józef Strumiłło ogrodnik, botanik, właściciel zakładu ogrodniczego w Wilnie). Z przekazów rodzinnych wiadomo, że Edward Toczyłowski chętnie się uczył, dlatego w wieku 14 lat postanowił opuścić rodzinne Komaryszki i udał się do Wilna, aby kontynuować naukę. Według tradycji jako młodszy syn miał objąć majątek po rodzicach, ale wbrew woli Matki postanowił wyjechać i kształcić się. Utrzymywał się samodzielnie, m.in. z korepetycji. Był nauczycielem domowym (uczył córki siostry Marszałka Piłsudskiego). Po skończeniu uniwersytetu podjął pracę nauczyciela w Wilnie.

O Panu doktorze piszę również Włoszczowskie Echo (artykuł)

Chwała Jego Pamięci !

michal-szafranski-eu

Udanego dnia
Michał Szafrański

Dołącz do Fanów Nieznanowic na Facebooku, aby śledzić co nowego w Naszej miejscowości.

Podziel się informacją o stronie www.nieznanowice.pl ze znajomymi i sąsiadami…

Kategoria: Nieznanowice

Komentowanie wyłączone.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Wniosek ws. dodatkowej wycinki drzew

W dniu 28 stycznia 2016 roku zwróciłem się do Gminy z wnioskiem o wycinkę dodatkowych drzew na drodze gminnej, prowadzącej...

Zamknij