UWAGA dla właścicieli drobiu

Z uwagi na rangę tego komunikatu pozwolę zacytować artykuł Urzędu Gminy kierowany do wszystkich właścicieli i hodowców drobiu. Każdy, kto hoduje choć jedną kurę nioskę, musi to zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii i spełnić szereg innych wymogów. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara nawet do 8 tys. zł. Ogólnopolskie media od kilku tygodni donoszą o przypadkach ptasiej grypy odmiany H5N8, która pojawiła się m.in. w Świętokrzyskiem, Lubuskiem, na Podkarpaciu i na Opolszczyźnie, a 17 stycznia, 31 ognisko choroby odkryto w Wielkopolsce. W związku z tym obowiązują obostrzenia wynikające z rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

piw-48x24

Nowe przepisy i zasady bioasekuracji dotyczą wszystkich: zarówno małych gospodarstw, w których utrzymywany jest drób na własne potrzeby, czyli nawet jedna kura, jak też ferm prowadzących hodowlę w systemie zamkniętym. Każda osoba, która takie ptaki posiada, ma obowiązek to zgłosić, nawet telefonicznie, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii. Rozporządzenie nakłada też na hodowców drobiu i osoby utrzymujące ptaki szereg innych obowiązków. Te najważniejsze, to oprócz zakazu handlu żywym drobiem, czy urządzania wystaw i konkursów – nakaz trzymania ptaków w zamkniętych pomieszczeniach. Należy też wyłożyć maty dezynfekcyjne przy wejściu do kurnika oraz stosować odzież ochronną.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U.z 20126 r. poz.2091) istnieje obowiązek zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

Z uwagi na powyższe każdy, kto posiada drób lub ptaki (z wyłączeniem ptaków utrzymywanych w pomieszczeniach mieszkalnych), powinien  fakt utrzymywania drobiu w formie pisemnej zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii we Włoszczowie, na załączonym do ogłoszenia formularzu zgłoszenia.

Wypełniony formularz „ Zgłoszenie faktu posiadania drobiu/ptaków” należy:

  • złożyć  osobiście w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włoszczowie ul. Żwirki 2, 29-100 Włoszczowa (pokój nr 13 ),
  • przesłać pocztą na adres : Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Włoszczowie, ul.Żwirki 2 29-100 Włoszczowa,
  • przesłać drogą e-mail na adres wloszczowa.piw@wetgiw.gov.pl

Pytania i odpowiedzi

Pojawiły się pierwsze pytania od mieszkańców. Zadzwoniłem do inspektoratu i uzyskałem odpowiedzi.

1. Do kiedy należy składać zgłoszenia utrzymywania drobiu ?

Odpowiedź Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włoszczowie: Nie ma wyznaczonego terminu. Zgłoszenia należy przesyłać więc NIEZWŁOCZNIE

2. Jak należy izolować drób ?

Odpowiedź Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włoszczowie: Drób taki jak: kury, kaczki, gęsi, indyki, perliczki i inne – z wyłączeniem gołębi pocztowych muszą być trzymane w zamknięciu i karmione i pojone w zamknięciu DO ODWOŁANIA.

2. Do kiedy trzeba izolować drób ?

Odpowiedź Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włoszczowie: Wyżej wymiony drób należy trzymać, poić i karmić w zamknięciu do ODWOŁANIA (nie ma określonego terminu).

Pliki do pobrania

wzor-Zgloszenia-faktu-utrzymywania-drobiu-1.pdf (238.63 KB)

D2016000209101-2.pdf (239.62 KB)

michal-szafranski-euUdanego dnia
Michał Szafrański

Dołącz do Fanów Nieznanowic na Facebooku, aby śledzić co nowego w Naszej miejscowości.

Podziel się informacją o stronie www.nieznanowice.pl ze znajomymi i sąsiadami…

Zachęcam również do śmiałego komentowania…

Kategoria: Gmina Włoszczowa, Nieznanowice, Powiat Włoszczowski

Komentowanie wyłączone.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Mecze X i XI kolejki

Mecze X i XI kolejki Włoszczowskiej Ligi Piłki Nożnej Halowej niestety nie przyniosły Naszej drużynie punktów. W sobotnim pojedynku nieznacznie...

Zamknij