Bulodrom w Nieznanowicach

Bulodrom w Nieznanowicach

13 kwietnia 2021 Wyłączono przez Michał Szafrański

Dzięki wsparciu Fundacji Jesteśmy Blisko w ramach ubiegłorocznego grantu „Weź kasę i zrób” w Nieznanowicach oraz zaangażowaniu mieszkańców sołectwa Nieznanowice powstał jedyny w gminie i prawdopodobnie jedyny w powiecie profesjonalny bulodrom. Kolejne miejsce do aktywnego wypoczynku i wielopokoleniowej rywalizacji w grę, w którą na całym świecie grają miliony. W samej Francji jest blisko 600 tysięcy zarejestrowanych zawodników !

Gra w bule, a w zasadzie petanque

Gra w bule przypomina boccie, którą od lat na świetlicy wiejskiej w Nieznanowicach trenują niepełnosprawni zawodnicy Stowarzyszenia Sprawniejsi.pl. Bulodrom będzie służył wszystkim, dzieciom, młodzieży, osobom dorosłym i seniorom. Można grać koleżeńsko jak i rodzinnie. Na czym polega rozgrywka ? Zanim poznasz zasady poznaj historię powstania tego innowacyjnego obiektu w Naszej miejscowości

A teraz obiecane zasady. Mecz rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:

  • single – jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
  • dublety – w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
  • triplety – w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.

Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka – to moment od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt. (bądź 0 w przypadku remisu), najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach – 3 pkt. Mecz wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.

Boisko w Nieznanowicach jest jednym z 76 tego typu obiektów w całej Polsce, i widnieje już w ogólnopolskim rejestrze Polskiej Federacji Petanque www.bulodrom.pl/bulodrom/pokaz/id/80. Jeszcze raz dziękujemy Fundacji Jesteśmy Blisko za wsparcie oraz mieszkańcom za zaangażowanie. Szczególnie podziękowania składamy Ninie – liderce tego projektu.

michał szafrański

Michał Szafrański

Dołącz do Fanów Nieznanowic na Facebooku, aby śledzić co nowego w Naszej miejscowości. Podziel się informacją o stronie www.nieznanowice.pl ze znajomymi i sąsiadami…