Zbieramy nakrętki

Zbieramy nakrętki

16 sierpnia 2021 Wyłączono przez Michał Szafrański

Jak wiecie od lat zbieramy nakrętki. Dotychczas udało się Nas zebrać ponad 440 kilogramów. Zbieramy dalej. Jestem przekonany, że jak zwarzymy to co mamy w Naszym „serduszku”, przekroczymy pół tony. Od jakiegoś czasu zbiórkę ułatwia specjalne serduszko, które wykonała nieodpłatnie firma Dachpol Katarzyna Słowik, mająca swoją filie w Nieznanowicach. Malowaniem i konserwacją Naszego serduszka również nieodpłatnie zajęła się firma Mal-Kar Karol Witczyk. Dziękujemy !

Jakie nakrętki zbieramy ?

Serduszko stoi przy świetlicy wiejskiej w Nieznanowicach. No dobrze, ale jakie nakrętki do niego wrzucamy. Przede wszystkim plastikowe. Najczęściej po tzw butelkach PET – wodzie mineralnej, napojach i sokach (pozbawione papierowych czy srebrnych podkładek i innych elementów). Co ważne nie tylko po butelkach po napojach, ale i nakrętek :

  • po mleku,
  • jogurtach pitnych,
  • mleku skondensowanym,
  • plastikowe nakrętki od kosmetyków (np. kremów do rąk, szamponach itp).

Nie ma znaczenia ani wielkość, ani kolor nakrętki. Jeżeli nie jesteś pewny/a czy można ją zbierać, poszukaj na opakowaniu, albo butelce znaczku Polipropylenu. Jakiś czas temu opracowałem nawet krótki kodeks „zbieraczy-pomagaczy”:

  1. Okręcenie nakrętki od butelki zajmuje średnio, jedynie 6 sekund,
  2. Nie bagatelizuj ilości nakrętek. Pomnóż ją przez ilość domów w Twojej miejscowości, czy osiedlu.
  3. Ustaw pojemnik na nakrętki obok kosza na odpady (tak aby przypominał Ci o tym pomocnym nawyku).
  4. Wrzucaj tam wszystkie nakrętki pamiętając, aby sprawdzić czy nakrętka to czysty plastik, bez dodatków folii, papieru itp.
  5. Stale myśl o tym, że tym prostym, codziennym gestem możesz pomagać osobom niepełnosprawnym. Świadomość pomagania wzbudza w Nas same pozytywne emocje, dlatego zacznij od dziś.

 

Gdzie można oddać nakrętki ?

Jak już wspomniałem Nasze metalowe na nakrętki stoi przy Świetlicy wiejskiej w Nieznanowicach, ale na terenie gminy i powiatu Włoszczowskiego widziałem kilka podobnych punktów:

Miejsce zbiórki Adres Trasa
michalszafranski.pl Michał Szafrański Nieznanowice 14B, 29-100 Włoszczowa Dojazd
Świetlica wiejska w Nieznanowicach Nieznanowice 49a, 29-100 Włoszczowa Dojazd
Fundacja Jesteśmy Blisko Jędrzejowska 79c, 29-100 Włoszczowa Dojazd
Dom Kultury we Włoszczowie Wiśniowa 19, 29-100 Włoszczowa Dojazd
I LO im. Gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie Wiśniowa 12. 29-100 Włoszczowa Dojazd
PCKR we Włoszczowie Koniecpolska 42, 29-100 Włoszczowa Dojazd
  Niebawem kolejne lokalizacje  

Co się z nimi dzieje ?

Nasze zbiory przekazujemy małemu Kacprowi (mieszkańcowi Powiatu Włoszczowskiego), który cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Twoje nakrętki będą również wspierać Stowarzyszenie Sprawniejsi.pl, które działa na aktywizacji rzecz osób niepełnosprawnych.

Dlaczego warto zbierać nakrętki ?

Napisze najprościej jak się da. Bo odkręcenie nakrętki do kilka sekund i nic Cię nie kosztuje, a możesz pomóc osobom potrzebującym. To zawsze poprawia humor.

Patronem zbierania nakrętek w Nieznanowicach jest michalszafranski.pl Michał Szafrański. Cieszę się, że mogłem w 2017 zainicjować u Nas tą akcje.

michał szafrański

Michał Szafrański

Dołącz do Fanów Nieznanowic na Facebooku, aby śledzić co nowego w Naszej miejscowości. Podziel się informacją o stronie www.nieznanowice.pl ze znajomymi i sąsiadami…