Ekshumacja żołnierzy niemieckich w Nieznanowicach

Ekshumacja żołnierzy niemieckich w Nieznanowicach

4 października 2019 Wyłączono przez Michał Szafrański

W dniu 3 października 2019, w Nieznanowicach przedstawiciele Fundacji Pamięć, Panowie Maciej Wojtasik i Piotr Wojtasik przeprowadzili ekshumacje żołnierzy niemieckich, którzy zostali pochowani na terenie Nieznanowic w czasie II wojny światowej. Lokalizacje wskazał dwa lata temu, (już nieżyjący) Pan Stanisław Łowicki. Informacje przekazałem Panu Krzysztofowi Malinowskiemu (Radny Powiatu Włoszczowskiego).

Taką drogą Nieznanowice odwiedziła dwójka ekshumatorów i odkryła szczątki niemieckich żołnierzy. Oprócz kości znaleziono tzw. nieśmiertylnik, po którym można zidentyfikować szczątki żołnierza. Służył on w Niemieckiej Kompanii Szkolnej 14 Zapasowego Pułku. Jak można wnioskować po szczątkach w jednej mogile zostały złożone 3 ciała żołnierzy.

Pomocna w dokładnej lokalizacji szczątek okazała się Pani Zofia Książek, która dodała, że niemieccy żołnierze zostali zastrzeleni przez żołnierzy rosyjskich.

Ekshumacja w Naszej miejscowości była dla mnie okazją do wspomnień – znanych z opowiadań i szkoły – czasów zbrodniczej napaści hitlerowskich Niemiec na Naszą Ojczyznę. Stojąc nad kośćmi niemieckiego żołnierza, po raz kolejny pragnę oddać hołd Naszym dzielnym żołnierzom, którzy mimo wrogiej przewagi oddawali krew i życie dla ratowania Naszej ojczyzny.

Posłuchajcie co na temat znaleziska i swojej działalności opowiada Pan Maciej Wojtasik z Fundacji Pamięć: